Zasiłek stały – przysługuje:
- pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku (kobieta lat 60, mężczyzna lat 65) lub niepełnosprawności (w stopniu znacznym lub umiarkowanym), jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
- pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Zasiłek stały ustala się w wysokości:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej - różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 645 zł miesięcznie;
- w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł. Przysługuje osobom całkowicie niezdolnym do pracy, z powodu wieku lub niepełnosprawności, spełniającym kryterium dochodowe i stanowi uzupełnienie dochodu tych osób do kryterium ustawowego.
Przez osobę samotnie gospodarującą rozumiemy osobę prowadzącą jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Przez rodzinę ustawodawca natomiast rozumie osoby spokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Jeżeli chcesz:
- otrzymać informację na temat zasiłku stałego;
- otrzymać wniosek o przyznanie zasiłku stałego;
zgłoś się do M-GOPS w Przedborzu, ul. Pocztowa 30, pokój nr 1.
Klienci obsługiwani są w następujących godzinach:
- poniedziałek, wtorek, środa: od 7:30 do 15:30;
- czwartek: od 7:30 do 17:00;
- piątek: od 7:30 do 14:00.
Informacje udzielane są także drogą telefoniczną pod numerem telefonu 44 781-22-96.
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku stałego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w ciągu 1 miesiąca od daty złożenia kompletu dokumentów. W przypadku konieczności przeprowadzenia szczegółowego postępowania administracyjnego termin załatwienia sprawy może ulec wydłużeniu.
Prawo do zasiłku stałego ustala się na czas nieokreślonych, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.
Zasiłek stały wypłaca się najpóźniej do końca miesiąca, w którym złożono wniosek. W przypadku złożenia wniosku po 15 dniu miesiąca zasiłek wypłaca się najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
Świadczenia wypłaca się na jedną z dwóch form płatności:
- przelew na prywatne konto wnioskodawcy wskazane przy wniosku;
- wypłata gotówkowa w placówce Banku Spółdzielczego w Przedborzu, ul. Mostowa 31.
Opłaty
Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji nie podlega opłatom.